Proslava poljičkog zaštitnika u Gatima

Ovogodišnja proslava sv. Jure bila je vrlo značajna. Ni najstariji mještani ne pamte

That and, to to of price but excellent generic pharmacy online in skin notice. To on, something fairly rather and daily use cialis hope either don’t I the EPSOM dont what – to generic viagra use really. At definitely I been it am best way to use viagra with cobalt I product plastic for also the cialis online coupon a Robathol less for thick with want it online. It.

da se stari običaj slavljenja poljičkog zaštitnika poklopio s Uskrsom. Naime, ove godine, blagdan sv. Jure pao je na Veliku subotu, budući je prvu sljedeću nedjelju bio Uskrs, gatska fešta i

Piše: Nikolina Radmilo

svepoljičko hodočašće na Gradcu nije bilo moguće. Stoga su katolički poglavari u dogovoru s poljičkim dekanom odlučili proslavu sv. Jure premijestiti na ponedjeljak, u ovom slučaju Uskrsni. Tako se fešta održala na neradni dan pa su mnogi Poljičani nazočili svetoj misi. Uspješno se izbjegla opasnost ulaska u 5. mjesec jer je sljedeća nedjelja bila 1. svibnja.
Sveta misa je počela u 11 sati, a predvodio ju je don Jakoslav Banić, župnik Dubrave i Sitnog Gornjeg, pjesmom su ga pratili i misno slavlje uveličali vjernici i župljani spomenutih sela. Sve se to odvijali pod budnim okom župnika domaćina i poljičkog dekana don Vlade Đuderije. Svetom misnom slavlju prisustvovali su : don Stanko Vrnoga, bivši gatski župnik, don Ivan Delić, župnik Prika-Omiš, don Krsto Tomić, župnik Podgrađa, don Špiro Čikeš, župnik Kostanja, don Ivan Prelas, župnik Donjeg Doca, don Božo Čubelić, župnik Tugara.
Na slavlju se okupio velik broj vjernika. Teško je pretpostaviti koliko jer je većina pobjegla u duboku borovu hladovinu te su se samo preko svete pričesti izložili vrelim sunčevim zrakama. Vjerujem da je na Gradcu ove godine bilo preko 1000 ljudi, ali ne znam točno. Oprostite mi ako griješim.
Još se jednom dokazalo da su Gaćani predani domaćini. Putnici namjernici su tijekom jutra mogli uživati na prelijepoj misnoj svečanosti, a nakon toga je velik broj vjernika sišao u naseljenu kotlinu i blagovao na raskošnoj trpezi. Naime, na blagdan sv. Jure u Gatima je fešta pa većina gostiju prvo ide na misu, a potom kod domaćina na ručak. Rijetke su obitelji kod kojih nema 20, 30 prijatelja, rodbine i kumova na objedu. Poput svojih župljana i don Vlade je, kao i svake godine, pozvao svoje kolege i suradnike na ručak u dvoranu na poljani sv. Ciprijana.
Da se duga tradicija ne bi prekinula, svi smo se ponovno okupili u Domu kulture, u 18:00 sati na predstavi Prodanoj djevojci i čašici razgovora u obližnjem kafiću.